Dřezy Franke jsem původně vůbec neznal. Poprvé jsem viděl kuchyňský dřez této značky na návštěvě u příbuzných. V nové kuchyni plné lesklých třpytivých věcí se neobvykle tmavý dřez vyjímal více než impozantně. Kapky vody zurčily po hladkém podkladu kuchyňského dřezu a čtverácky házely jemňoučká prasátka odlesků kolem. Na chvíli jsem měl pocit, že jsem zpět na Tenerife na nádherné pláži s černým pískem, kde jsem se v létě slunil, koupal a slastně povaloval.

Hostitelka, jinak moje nejmilejší teta, si všimla mého zájmu o dřez nezvykle tmavé barvy a očividně jí to udělalo radost. Bez velkého pobízení se dala do vyprávění, proč nádherný dřez Franke v černém provedení ve své nové kuchyni má.

Když dřez – tak Franke? 

Před půl rokem se teta se strejdou rozhodli pro výměnu kuchyňské linky a veškerého kuchyňského vybavení. 

Společně navštívili několik specializovaných obchodů nabízejících kuchyňské linky a vybavení do kuchyně a s údivem zjistili, jak je nabídka v této oblasti pestrá. 

Stejně jako jiní lidé teta dříve znala pouze dřezy z plastů, bílých, výjimečně obarvených některou ze základních barev a potom už jen nerezovou klasiku, sice skvělou, ale všem dobře známou, a oni se strejdou chtěli mít doma něco neobvyklého, co nejen potěší krásným vzhledem, ale také vydrží krásné poměrně dlouhou dobu. Název výrobce nějakého kuchyňského dřezu je nikdy nezajímal.

Jednoho dne objevili v jednom kuchyňském studiu dřez tmavé barvy a byli zvědaví, co to je. Od ochotného prodavače se jim dostalo vysvětlení, že jde o kuchyňský dřez Franke vyrobený z fragranitu a jaké má tento materiál vlastnosti. Dřez se jim oběma líbil a jeho vlastnosti jim imponovaly, a tak si dřez do své nové kuchyňské linky objednali. Dřez Franke nám imponoval a chtěli jsme ho do své nové kuchyně také.

Nevěř všemu, co ti kdo řekne 

Jenomže? I mistr tesař se někdy utne a teta se strejdou by přece jen nemuseli mít tak zcela ve všem pravdu. Rozhodl jsem se, a moje žena se mnou naprosto souhlasila, že si o kuchyňských dřezech různých značek nabízených na našem trhu nejprve něco zjistíme, potom se na ně půjdeme někam spolu podívat a teprve až všechno uvidíme, posoudíme a oceníme, tak koupíme, nebo nekoupíme. 

My jsme se totiž nerozhodli jen pro nový dřez, ale pro celou novou kuchyň a chtěli jsme svou kuchyň změnit v nejúžasnější místo na světě. Od největších položek, po nejmenší detaily, které lze sehnat mimojiné na https://lador.cz/.

Vydali jsme se do světa, zkoumali, porovnávali a vybírali. To není jenom tak. Viděli jsme spoustu krásných a praktických dřezů a některé z nich měly velmi přijatelnou nízkou cenu. Dlouho jsme váhali a nakonec jsme si vybrali kuchyňský dřez, jenž nás oba oslovil svou estetickou přitažlivostí, praktickým provedením a dobrými užitnými vlastnostmi. Je to dřez Franke s vaničkou a odkapem v tmavém barevném provedení onyx. Vanička je samostatnou součástí dřezu a my ji využíváme především k mytí zeleniny a ovoce. Vanička má praktický obdélníkový tvar a je vysoká stejně jako dřez. Na důkladné umytí ovoce a zeleniny spotřebujeme mnohem méně vody, než kdybychom vše omývali ve velkém dřezu. 

Vanička nerozhodla

I když je vanička velmi praktická, nebyla rozhodujícím faktorem pro výběr a koupi kuchyňského dřezu značky Franke. Hledali jsme dřez, který se nám bude nejen líbit a mít praktický tvar, ale také dřez s co nejlepšími vlastnostmi, odolný proti úderům a rozpálenému nádobí. Naše požadavky nejlépe splňoval kuchyňský dřez Franke vyrobený z Fragranitu. Fragranit je jedním z nejtvrdších strukturovaných materiálů a přitom je sametově lesklý a příjemně teplý na dotek. Jeho složení je 80 % žula a 20 % velmi tvrdá akrylátová pryskyřice, což mu do vínku dává téměř nekonečnou trvanlivost a skvělou odolnost proti poškrábání. 

Přitom tento materiál není ani trochu porézní, splňuje nejpřísnější hygienické normy a vydrží velmi vysokou teplotu. Je nabízen v několika barvách od velmi tmavé až po světle šedou. 

Dlouho jsme váhali mezi kuchyňským dřezem vyrobeným z Fragranitu a kuchyňským dřezem vyrobeným z Tectonitu.

Oba mají podobné vlastnosti a jsou vyráběny v barevné škále od tmavé až po bílou. Tectonit je rovněž mimořádně odolný proti vysokým teplotám i proti nárazům a úderům, i když je zhotoven z velmi lehkého materiálu. 

Nakonec jsme si vybrali kuchyňský dřez Franke vyrobený z Fragranitu a k němu vzhledově bezchybně ladící kuchyňskou baterii Franke.

Za velkou výhodu považuji možnost navštívit ShowRoom firmy Franke v Praze, kde je všechno vystavené připravené k okoukávání a ochytávání. Přece si nekoupím zboží, na které si nesmím předem sáhnout. Ujal se nás pohodový odborník nesmějící se některým našim hodně naivním dotazům a trpělivě nám na vše odpovídal, a to tak, že jsme mu opravdu rozuměli. Z pestré nabídky jsme vybírali dlouho. Naše váhání co koupit, stálo za to. V nové kuchyni vyrobené na míru, osazené černým, promiňte onyxovým dřezem Franke a doplněné elektrospotřebiči rovněž značky Franke je radost nejen vařit, ale i pobývat. 

Znáte ten pocit, když se Vám doma něco tak moc líbí, že se na to musíte znovu a znovu podívat?

Tak to bylo nějakou dobu i u nás. Místo v obýváku seděli jsme v kuchyni a s námi tam byly i naše děti.

A vlastně jsme tam často i s dětmi. Naši potomci přišli na chuť kouzlu dřezové vaničky. Pořád potřebují prát zeleninu. Tu ředkvičku, tam červenou papriku. A vlastnoručně vypranou zeleninu také s chutí sní.

A začali k nám nějak častěji chodit rodiče a vyptávat se na tu naši novou linku. Všechno, co v ní máme, se jim líbí, jenom ten onyxový kuchyňský dřez Franke nechtějí, respektive dřez Franke chtějí, ale ne v provedení onyx. 

Váhají mezi kuchyňským dvoudřezem s okapem vyrobeným z nerezu a tectonitovým dvoudřezem Franke v barevném provedení káva. Dvoudřez si prosadila maminka, protože pro naši početnou rodinu moc ráda vaří a chce mít u dřezu pohodlí a dostatek místa. Táta zase chce do dřezu osadit drtič odpadků, aby odpadly starosti s drobnými zbytky z připravovaného jídla. Zatím oba okukují naši kuchyni a dělají si seznam, co budou mít stejné jako my a co udělají úplně jinak. 

Trochu z historie

Nedalo mi to a podíval jsem se, co výrobě dřezů se značkou Franke předcházelo. Firmu Franke založil pan Hermann Franke v roce 1911 ve městě Rorschach. Původně to byla nevelká klempířská dílna, ale rychle se rozrůstala. V letech 1925 – 1930 byla v Německu velká poptávka po jeho klempířských výrobcích využívaných ve stavebnictví i v kovoprůmyslu. 

V letech 1931 – 1934 nastala velká hospodářská krize, ale podnik Hermann Franke se dokázal rozvíjet i v těchto obtížných časech a byl zde vyroben první kuchyňský dřez z nerez oceli, a protože to byl mimořádně kvalitní výrobek, výroba dřezů v Rorschachu pokračovala i po skončení druhé světové války a jejich sortiment se zvětšoval. Od roku 1946 firma Franke začala s výstavbou nových výrobních hal a přijímáním dalších zaměstnanců. 

Hvězda jménem Franke stoupala pořád vzhůru. A od 90. let minulého tisíciletí je firma Franke nejvýznamnějším světovým výrobcem kuchyňských dřezů, kuchyňské techniky a vybavení pro provozovny rychlého stravování. 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *