Když se řekne fotbal nebo basketbal, každý člověk má okamžitě jasnou představu, o čem je zrovna řeč. Co se nám ale vybaví při slově korfbal? Korfbal je míčová kolektivní hra rozšířená v 59 zemích světa, zahrnující více než 300 000 registrovaných hráčů. Kolébkou tohoto sportu je Nizozemí. Světlo světa poprvé spatřil na počátku 20. století po bouřlivé změně v nizozemském školství, kdy bylo zavedeno vyučování společně pro chlapce i dívky. Největší problém se týkal tělovýchovy, proto se tamní pedagogové rozhodli vymyslet hru, která zohlední postavení něžného pohlaví vůči mužům a zároveň bude dbát na týmovou spolupráci. V průběhu let se z původní myšlenky vyvinul sport, jež maximálně podporuje rovnoprávnost všech zúčastněných v poli, ač už ve smyslu pohlaví, vzrůstu či věku.
Korfbal je rychlá, velmi dynamická a bezkontaktní hra. Jako jediná míčová hra na světě umožňuje, aby se v jednom týmu setkávali muži i ženy najednou, což mnozí z nás rádi přivítají. Hrát se může venku i v hale, a pokud vás zajímá peněžní injekce, kterou je nutno do hraní investovat, pak se jedná o nízkonákladový sport. Potřeba je hřiště, rozdělené na dvě zóny, každá velikosti 20 x 20m. Dále pak 2 koše z plastové obruče zavěšené na 3,5 m tyčích, umístěné v prostoru obou polovin, zhruba 1/3 délky od zadní čáry. Zápasí mezi sebou 2 týmy o osmi lidech – čtyři ženy a čtyři muži, které se snaží skórovat do soupeřova koše. Vítězí družstvo, které vstřelí protihráči více košů. Každý vstřelený koš má hodnotu jednoho bodu.
Princip hry je vcelku snadný. Družstvo je rovnoměrně rozděleno do smíšených čtveřic. Ty se vzájemně střídají v útočné a obranné roli, přičemž každá čtyřka se zdržuje pouze na jedné polovině. Ke střídání dochází vždy v okamžiku, kdy se stav zápasu změní o 2 body. S míčem může hráč udělat jen dva kroky, nesmí driblovat, nemohou ani střílet na koš, pokud je obránce na vzdálenost paže. Jediný způsob, jak odebrat soupeři míč, je chycení během letu ze vzduchu, poté se musíte zastavit a přihrát volnému spoluhráči. Důležitou informací je, že brání vždy jen jeden proti jednomu a to stejného pohlaví. Početní přesila či taktika muž proti ženě se nepřipouští. Zásadní je komplexnost a vytříbená technika hry stavějící na taktických dovednostech týmu jako celku.
I když se to na první pohled nezdá, je to fyzicky velmi náročný sport. Neustálý rychlý pohyb na hřišti, ostražitost a prudké výboje jsou dobrým trenérem vaší kondice. Nevybudujete si tímto sportem pouze vytrvalost, ale také zapracujete na své síle a obratnosti. Proto pokud nevíte, co s volným časem, nechcete s přáteli jen tak posedávat v hospůdkách a také byste rádi prohloubili svou fyzickou zdatnost, korfbal je výtečnou volbou. Sportovci znalí korfbalu tvrdí, že jde o vysoce návykovou činnost, kterou jsou sami nuceni dále prohlubovat. Svědčí o tom i rostoucí počet registrovaných hráčů v ČR, kterých je k dnešnímu dni více než 2200.
U nás je tento sport zaštiťován Českým korfbalovým svazem. Ten se snaží vytvářet co nejvhodnější podmínky pro rozvoj korfbalu, a to jak na úrovni rekreační, tak i závodní a mimo jiné také organizuje a řídí turnaje v korfbalu. Nejvyšší soutěží u nás je Česká korfbalová extraliga, jejíž tabulku letos vede obhájce loňského titulu VKC Kolín. Ten naši republiku počátkem letošního roku statečně reprezentoval na IKF European Championship. Tam tým bohužel podlehl v zápase o bronzovou medaili portugalské NC Benfika. Titul mistra zaslouženě vybojoval belgický PKC Papendrecht. Výsledky zápasů evropského šampionátu, české extraligy i nižších soutěží a také mnoho dalších zajímavých informací o tomto zatím ne příliš známém sportu můžete nalézt na internetových stránkách ČKS.