Ženy se bojí těhotenství, rakoviny a stáří. s překročením čtyřicítky tyto obavy nabývají na naléhavosti. proti každé z nich se ovšem dnes dá dobře chránit – a měla by to udělat každá žena, nejen pro ochranu „samu o sobě“, ale pro zlepšení svého životního pocitu.

Dva nejčastější nádory v tomto věku jsou rakovina prsu a rakovina děložního čípku. Prevence rakoviny čípku je hlavním důvodem pro preventivní gynekologické prohlídky. Skutečně prevence – na děložním čípku gynekolog pátrá nikoliv po nádoru, byť časném, ale po tzv. dysplaziích, stavech, které nádorům čípku i o řadu let předcházejí. Používá k tomu kolposkopii, tj. prohlédnutí čípku speciálním zvětšovacím přístrojem, kolposkopem, a cytologii, což jsou stěry z děložního čípku, které pak hodnotí laboratoř. Zjistí-li se dysplazie, dá se vcelku banálním malým operačním výkonem odstranit – a tím se pozdějšímu vzniku nádoru zabrání. Takto lze předejít vzniku velké většiny nádorů. Preventivní gynekologické prohlídky se doporučují jednou za rok.

Tip: Vyzkoušejte bylinové čaje na podporu otěhotnění, vybírat můžete z povícero druhů tak, aby co nejvíce působil na váš problém

Rakovina prsu je vůbec nejčastější nádor. U žen mladších 40 let se téměř nevyskytuje (nepočítáme-li vzácnou dědičnou formu rakoviny prsu mladých žen), poté její výskyt rychle stoupá. Pokud však je zachycena v časných stadiích, dá se velmi dobře léčit. Časné stadium však není nádor zjištěný pohmatem, časné stadium se dá zjistit pouze vyšetřením speciálním rentgenem, mamografií. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní mamografii od 45 let jednou za dva roky, odborná gynekologická veřejnost je nicméně přesvědčena, že užitečné a moudré je absolvovat toto vyšetření už od 40 let jednou za rok; vyšetření nad rozsah hrazený pojišťovnami však musí uhradit žena sama (asi 500 až 600 Kč a stojí to za to). Mamografie zjistí nádor v průměru o sedm let dřív než pohmatové vyšetření. Výsledky léčby tomu odpovídají.

Zatímco gynekologickou preventivní prohlídku provádí každý gynekolog, preventivní mamografie provádějí pouze specializovaná rentgenologická pracoviště; o tom, kam jít, je dobré se poradit se svým gynekologem (který by ostatně měl napsat žádanku).

Před ženskými nádory se tedy do značné míry chránit dá, co s obavami z otěhotnění? Žena by měla s možností těhotenství počítat až do doby jednoho roku po poslední menstruaci, která nastává někdy kolem padesátky. Kondom je sice dobré hygienické opatření, ale špatná antikoncepce (za rok otěhotní 5–15 procent žen). Rozhodně lepší jsou moderní metody, zmíním alespoň dvě.

První jsou antikoncepční pilulky, moderní přípravky mohou užívat ženy po celý svůj plodný věk. Kromě kvalitní ochrany před otěhotněním (jen asi 0,1–0,2 procenta žen otěhotní během roku) zajišťují pravidelnou menstruaci (případně lze dokonce menstruaci posunovat podle potřeby) a mají řadu dalších příznivých zdravotních účinků, počínaje vlivem na pleť a konče ochranou před rakovinou děložního těla, vaječníku a tlustého střeva.

Kdo nechce nebo nemůže užívat pilulky, může volit hormonální nitroděložní tělísko. S dávnou danou nemá nic společného, leda snad to, že se zavádí do dělohy. Intenzitu menstruačního krvácení snižuje téměř na nulu (v průměru o 95 procent), je extrémně spolehlivé (0,02 procenta těhotných za rok, což odpovídá spolehlivosti sterilizace) a je to metoda velmi pohodlná. Komu nevyhovuje ani to, má na výběr ještě další moderní metody, o kterých se lze poradit s gynekologem.

Stárnutí se u ženy projeví přechodem. Poslední menstruace nastává někdy kolem padesátého roku věku, ale už před tím se mohou objevit příznaky v podobě nepravidelné menstruace nebo návalů horka a nočních potů. Současně se tyto ženy ještě musí chránit před otěhotněním. Antikoncepční pilulky vyřeší obojí. Má-li žena zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, může přidat malou dávku ženských pohlavních hormonů. Malé dávky hormonů pak lze používat i v době po přechodu – a cítit se tak stále mladá.

Pro dobrý pocit

1. Chodit na preventivní gynekologické prohlídky, jednou za rok, od začátku sexuálního života.
2. Chodit na preventivní mamografické vyšetření prsů, jednou za rok od 40 let (i když to zdravotní pojišťovny nehradí).
3. Používat moderní metody antikoncepce, nebát se hormonů a moderních hormonálních nitroděložních tělísek – zdravotní výhody a příznivé vedlejší účinky jednoznačně převyšují případná rizika.
4. Když pak žena projde přechodem, uvážit další užívání nízkých dávek hormonů.

                                                                                                                                                                                  MUDr. PhDr. Pavel Čepický, CSc.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *