Jak zhubnout? Otázka, která trápí mnoho žen, ale samozřejmě se jí zabývají i muži.  Možná i vy už máte za sebou nejrůznější „zázračné“ diety i hladovky, které vám nepomohly shodit. Jak tedy hubnout opravdu efektivně?

Chce to silnou vůli

Chcete zhubnout? První a to hlavní, co potřebujete, je odhodlání. Je nutné nejen se pro hubnutí nadchnout, ale také mít vůli vydržet u toho, odolat různým svodům a mít sebedisciplínu. Bez ní to nepůjde.
Jak se motivovat pro hubnutí? Nejdříve se sepište, proč chcete zhubnout – někdo nutně potřebuje zhubnout kvůli zdraví, jiní hubnoucí proces podstupují, aby se nemuseli stydět vyjít v létě na pláž v plavkách. Co motivuje k hubnutí nejvíce vás?

Vhodnou stravou k hubenější postavě

Chystáte-li se zhubnout, je nutné především změnit svůj jídelníček. Pojďme si alespoň zhruba shrnout, jak by měl vypadat.
Základním pravidlem je, že energetický příjem musí být nižší než výdej. Pokud je tomu naopak, budete i přes veškerou snahu tloustnout dále.
Co z jídelníčku vyškrtnout? Vzdejte se smažených jídle, cukrářských dobrůtek, uzenin a smetanových výrobků. Vhodné je také co nejvíce nahrazovat živočišný tuk rostlinným.
Patříte mezi ty lidi, kteří jsou v celodenním shonu a nemají čas se přes den najíst? Také přijdete večer domů a „vybílíte“ ledničku? Čeká vás těžký úkol. Tento svůj zlozvyk musíte odbourat.
Nevymlouvejte se na to, že máte málo času. Udělejte víc pro své zdraví a štíhlou linii. Jezte alespoň 5x denně po malých porcích. Jídlem je myšlena třeba jen svačina tvořená ovocem či zeleninou. Celkově se doporučuje zvýšit podíl ovoce a zeleniny v potravě.
Důležitý je také příjem tekutin. Pijte alespoň 2 litry tekutin denně. Ovšem ne žádné sladké limonády. Nejlepší jsou neslazené a neperlivé minerálky a určitě nic nezkazíte bylinnými čaji.
Tip: Pijete zelený čaj. Podporuje metabolismus a budete tak lépe spalovat tuky.

Cvičte

Upravili jste už svůj jídelníček? Teď je vhodné zdravou stravu podpořit nějakou sportovní aktivitou. Jakou? To už zůstává jen na vás. Důležitá je však pravidelnost. Najděte si na cvičení čas alespoň třikrát týdně. Můžete třeba začít běhat či plavat. Během těchto aktivit bude spalovat vaše tělo tuky souměrně ze všech partií. Stejně tak je tomu u ostatních dynamických cvičení. Oblíbenými sportovními aktivitami jsou např. aerobic či pilates. V poslední době vznikají stále nová cvičení, která si můžete oblíbit i vy. Posledními sportovními výkřiky jsou např. heat či zumba.
Pokud chcete především zpevnit ochablé svalstvo, zamiřte do posilovny. Mnoho kalorií také spálíte oblíbenou hrou zvanou squash. Vyberte si i vy aktivitu, které vás bude nejvíce bavit a věnujte se jí pravidelně.

Zabraňte jojo-efektu

Jojo efekt je častým problémem, který se vyskytuje při hubnutí. Někdy může jít o velmi frustrující uzavřený kruh, během kterého pracně shodíte několik kilogramů a vzápětí je zase naberete. Mnohdy dokonce ještě víc, než jste shodili.
Jak zabránit jojo efektu? Rozhodně nedělejte to, že se budete trápit hlady a po zhubnutí se odměníte jídlem. Tělo se naučí dělat si tukové zásoby pro případ, že byste ho chtěli zase trýznit hlady. Proto se vyvarujte výkyvům v příjmu potravy. Jezte především hodně ovoce a zeleniny. Pamatujte si, že hubnutí není o trápení se hlady, nebo by alespoň nemělo být.

Co si říct na závěr?

Hubnutí je většinou běh na dlouhou trať a hlavně, když už zhubnete, nemůžete se vrátit ke svému dřívějšímu stylu života. Jinak opět přiberete a možná dokonce dosáhnete vyšší váhy, než byla vaše původní.
Proto nepřijímejte zdravý způsob života jako trest, který si musíte vytrpět kvůli štíhlé postavě. Mějte radost z toho, že žijete lépe. Se štíhlou postavou se budete cítit sebevědoměji a budete mít větší radost ze života.

Similar Posts

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *