Bohatá kštice není automatická. Stejně jako pleť a další části našeho těla vyžaduje patřičnou péči a vhodný jídelníček. A nejenom to. Spousty dalších věcí a aktivit byste se kvůli ní naopak měli vyvarovat.

Vlasy jsou poměrně citlivou částí našeho těla. A v podstatě naším zrcadlem. Odrážejí náš zdravotní stav, stres i složení stravy, kterou konzumujeme. Právě na vlasech se projevují dlouhodobé redukční diety i striktní vegetariánství. Stejně jako nekvalitní vlasová kosmetika a drastické zacházení s nimi.

S péčí to nepřehánějte

Důsledkem příliš častého mytí, česání a fénování může být větší křehkost a lámavost vlasů. Ta však mnohdy odráží různé deficience vitamínů či minerálů, popřípadě může signalizovat sníženou aktivitu štítné žlázy. Dalším častým problémem je vypadávání vlasů. Za ním mohou stát stres, užívání některých léků, hormonální změny stejně jako choroba s názvem alopecie.

Suché versus mastné

Velmi suché vlasy jsou nejčastěji důsledkem nadměrného užívání tepelných natáček, nadměrného slunění (obzvláště v kombinaci s negativními účinky mořské vody) a častých kadeřnických zásahů. Nejvíce vlasům škodí trvalá a časté barvení a odbarvování. Mastné vlasy nejčastěji bývají následkem určitých endokrinních poruch.

Jde to i bez šamponu

Péče o vlasy do značné míry závisí na problému, který je tíží. Normální bezproblémové vlasy v podstatě lze jen jemně pročesávat a umývat jemným šamponem. A obejít se můžete i bez něj. Metoda „no poo“ (no shampoo) založená pouze na omývání vlasů vodou má své příznivce i mezi celebritami. Tzv. přechodná, zhruba šestitýdenní fáze, během níž si vlasy odvykávají na šampony a kondicionery, ale pro některé ženy může být nepříjemná. Vlasy jsou během této doby mastnější než před tím. Šampon v tomto období doporučujeme nahradit jedlou sodou a jablečným octem. Po šesti týdnech ale nebudete potřebovat ani ty. Jablečný ocet má své pro své odmašťovací vlastnosti své místo i v péči při mastné vlasy. Po jejich umytí ho v přiměřeném množství (kolik se vám vejde do dlaně) vmasírujte do vlasové pokožky a opláchněte vodou.

Potrava a vitamíny na vlasy

O vlasy je ale vhodné pečovat i vnitřně. Své místo při péči o kštici mají i minerály a vitamíny na vlasy, především biotin patřící do skupiny vitamínů B a zinek. Právě tyto látky vlasy zpevňují a napravují škody způsobené nevhodnou péčí. K hustým a zářivým vlasům si můžete dopomoci také vhodným jídelníčkem. Do něj zařaďte především lososa, řecký jogurt, špenát, luštěniny, libové kuřecí, sladké brambory a skořici.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *