- Nepravidelná strava
Ač se to zdá neuvěřitelné, v případě, že chceme hubnout, musíme jíst častěji. Ale v menších dávkách, Ideální je jíst cca 5krát až 6krát denně, tedy zhruba co tři hodiny. Metabolismus je tak stále v chodu a tělo neustále spaluje.
- Nedostatečný pitný režim
Bez vody to nejde! A máme na mysli čistou, neperlivou. Sklenice čisté vody před jídlem oklame žaludek a dříve cítíme pocit sytosti. Ne nadarmo se říká, že „hlad je převlečená žízeň“. Tekutiny je vhodné doplňovat v průběhu dne a vypít tak cca 3 litry vody denně, více než polovinu během dopoledne.
- Mnoho ovoce
Ovoce je zdraví prospěšné, to ej bez diskuze. Ale pozor na skryté kalorie! Ovoce obsahuje poměrně velké množství cukrů. Ideální ke konzumaci ej proto snídaně či dopolední svačinka. Po obědě se mu raději vyhněte a nahraďte jej zeleninou.
- Nepřiměřené množství pohybu
Někdo cvičí málo, někdo zase moc. Pohyb je zdravý a k lidskému životu neodmyslitelně patří, je však třeba najít ideální stav. V momentě, kdy se váha nehýbe, je třeba se zamyslet nad tím, zda cvičíme správně. Ideální je cvičit 1,5 hodiny obden. K tomu je potřeba hlídat tepovou frekvenci, při které pálíme tuky. Hubnutí pak půjde snáz.
- Zákazy
Jídelníček by měl být i při redukční dietě pestrý a vyvážený. Neodpírejte si nic, co vám chutná. Jen si to dopřejte s rozumem. Kvalitní čokoláda s vysokým procentem kakaa či sklenka piva nebo vína nezaškodí. Nesmí se však stát pravidlem.
- Přehnaná kontrola váhy
Nestresujte se každodenním vážením! Úbytek hmotnosti je individuální záležitost, kterou nebudete pozorovat každý den.
- Jídelníček bez tuků
Tuky nelze úplně zrušit ani v případě, kdy se snažíme zhubnout. Jsou pro organismus esenciální, můžeme je tedy maximálně omezit na nižší množství. Rozhodně tedy neplatí, že potravina, která obsahuje tuky je pro zdraví špatná. Příkladem může být třeba avokádo.
- Hladovíme
Hladovka je nejhorší možná cesta ke zhubnutí. Kilogramy se sice ztratí, ale zase rychle naberou zpět – jojo efekt je nevyhnutelný. Stravujte se raději pravidelně po malých dávkách. Pečlivě vybírejte potraviny a nedovolte hladu, aby vás dostihl v jakoukoli denní dobu.
- Rychlá jídla
Zapomeňte na hltání! Rychlé snězení jídla například v práci našemu zdraví neprospívá. Jednak zvyšujeme riziko vzniku žaludečních vředů, ale také budeme mít dříve hlad. Naopak budeme-li si každé jídlo vychutnávat, pocit sytosti se dostaví dříve, jídla nesníme tolik a váha půjde dolů.
- Netrpělivost
Obrňte se trpělivostí! Hubnutí je individuální proces. Někomu jde rychleji, někomu pomaleji. V každém případě mějte na paměti, že hubnete-li pomaleji, efekt bude dlouhodobějšího charakteru a nenaberete ztracená kila v krátké době zpět.„Základem hubnoucího snažení je strava. Myslete na to, že musí být pravidelná, pestrá a vyvážená. Všeho s mírou a téměř žádná tabu. Přidejte trpělivost a váhu schovejte na čas někam hluboko do skříně. Vše doplňte o pravidelný pohyb a úspěch na sebe nenechá dlouho čekat,“ doplňuje Blanka Szabó, odbornice na zdravé stravování PestryJidelnicek.cz.