Ačkoliv je menopauza běžnou součástí stárnutí, její dopad na každodenní život žen je nezanedbatelný. Některé ženy zažívají tolik návalů, že nejsou schopné ani normálně fungovat.

Klimakterium obvykle začíná mezi 45 a 55 lety a trvá v průměru asi sedm let. Přibližně u 1 ze 100 žen však dochází k menopauze již před čtyřicítkou. Toto je známé jako předčasná menopauza nebo předčasná ovariální nedostatečnost.

Příznaky menopauzy

 • návaly horka
 • noční pocení
 • vaginální suchost a nepohodlí při sexu
 • potíže se spánkem
 • deprese nebo úzkost
 • snížená sexuální touha (libido)
 • problémy s pamětí a soustředěním

Během menopauzy dochází ke kolísání hladiny hormonů, dochází k řídnutí kostí, vysušování vaginální sliznice, některé ženy začnou trápit migrény, nezřídka se díky rozhození celého hormonálního systému přidají i potíže se štítnou žlázou apod.

Kdy navštívit svého lékaře

Pokud máte příznaky menopauzy, které vás trápí nebo pokud se u vás vyskytují příznaky menopauzy před dovršením 45. let, měla byste si o svých potížích promluvit s lékařem, ten vám buď na základě vašich potíží, či dle krevního testu, při kterém vám změří hladinu hormonů v těle, tuto diagnózu potvrdí.

Léčba menopauzálních symptomů

Váš lékař může nabídnout léčbu a navrhnout změny životního stylu, pokud máte závažné menopauzální příznaky, které narušují váš každodenní život, včetně:

 • hormonální substituční terapie (HRT) – tablety, náplasti na kůži, gely a implantáty, které zmírňují příznaky menopauzy nahrazením estrogenu
 • vaginální estrogenové krémy, maziva nebo zvlhčovače pro vaginální suchost
 • kognitivně behaviorální terapie (CBT) – druh psychoterapie, která může pomoci s depresivní náladou a úzkostí
 • doporučí jíst zdravou a vyváženou stravu a pravidelně cvičit – udržování zdravé váhy a zvyšování kondice a síly může zlepšit některé příznaky menopauzy

Lékem první volby je estorgenová terapie, například tablety s nízkou dávkou antikoncepce mohou být prospěšné. Pro ženy, které trápí opravdu silné krvácení, může být tím pravým tělísko IUD potažené progesteronem. Existují však ženy, které nechtějí, nebo ze zdravotních důvodů nemohou podstoupit estrogenovou terapii.

I pro ně se však dá najít optimální řešení v podobě různých přípravků a doplňků stravy.

Pokud vás například trápí nadměrné pocení, jsou skvělé přípravky s obsahem šalvěje lékařské, normalizují sekreci potu a přispívají ke komfortu v období menopauzy. Jako bonus podporují zdravé trávení.

https://www.leano.cz/a-vogel-menosan-salvia-extrakt-z-salveje-3400mg-30-tablet

Jste úzkostlivá, předrážděná, plačtivá a nervózní? Vyzkoušejte přípravek obsahující bazalku pravou, meduňku lékařskou, řebříček obecný, vrbovku drobnokvětou, šantu kočičí a šalvěj lékařskou.

https://www.leano.cz/herba-medica-menofin-100-tbl

Ženy, které trápí řídnutí kostí a velká hormonální nerovnováha jistě ocení doplněk stravy s přírodními phytoestrogeny a vitamínem D3 a vápníkem, které jsou důležité pro pevnost kostí. Zklidňuje nervový systém a snižuje vedlejší účinky charakteristické pro období klimakteria: nervozitu, návaly horka a chladu, bušení srdce a zvýšené pocení. Dlouhodobé užívání tohoto přípravku snižuje riziko vzniku rakovinotvorných procesů genitálií a prsních žláz.

https://www.leano.cz/lr-lifetakt-woman-phyto-kapsle-90-kapsli

Pokud si chcete dopřát komplexnější přípravek, který neobsahuje pouze vitamíny a minerály, ale ještě něco navíc, zvolte přípravek Sarapis. Sarapis Plus obsahuje včelí produkty: včelí mateří kašičku a květový a fermentovaný pyl. Dalším složkami výrobku jsou extrakt ze šalvěje, koenzym Q10 a beta-karoten. Je také významným zdrojem vitaminu C, vitaminu E, vitaminu K a vitaminu D3, chromu, železa a selenu. Vitamin C, vitamin E a selen přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem, což je děj doprovázející přirozené stárnutí organismu.

https://www.leano.cz/sarapis-plus-cps-60

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *