V dnešní době existuje ohromné množství cvičebního náčiní – od rotopedů a běžeckých pásů přes nejrůznější posilovací stroje až po staré známé činky. A pak je tu kettlebell. Speciální druh činky, která si v posledních letech získala ohromnou popularitu. A zaslouženě. Má totiž celou řadu předností a cvičení s ní přinese pozitivní výsledky snad úplně každému.

Co je to kettlebell?

Kettlebell je druh činky, ale od svých běžných příbuzných se na první pohled odlišuje tvarem. Tvoří ji jediné závaží připomínající kouli, která je však na spodní straně zploštělá. K této kouli pak přiléhá rukojeť ve tvaru ucha. 

Historie tohoto univerzálního posilovacího náčiní sahá až do carského Ruska. Dlouho se využívalo především v armádě, než proniklo i do běžného fitness světa. V současnosti se těší velké oblibě, protože jeho využití je skutečně široké.

Zacvičí si úplně každý

Trénink s kettlebellem je vhodný úplně pro všechny. Nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena, začátečník nebo profesionální sportovec. Při správné volbě hmotnosti a cviků vám kettlebell pomůže získat vytouženou figuru, posílit patřičné svaly nebo zhubnout.

Kettlebell jistě najdete ve vaší oblíbené posilovně, ale můžete si jej pořídit i domů. Je to totiž náčiní cenově dostupné, a navíc dokonale skladné, takže vám i v malém bytě zabere jen minimum prostoru.

Než vyrazíte do obchodu, je dobré promyslet si, jakou variantu budete poptávat – existuje jich totiž spousta. Liší se v prvé řadě hmotností. Nejlehčí jsou zhruba dvoukilové a ocení je ti, kteří s posilováním teprve začínají. 

Vyzkoušet můžete samozřejmě i celou řadu dalších – ty nejtěžší se pohybují na hranici padesáti kilogramů. Vybírat můžete také podle materiálu. Plastové jsou levnější, ale pokud si chcete pořídit kettlebell těžší, vyplatí se volit kovový.

Cviky prospívají celému tělu

A v čem je vlastně kettlebell lepší než obyčejné činky? Tajemství tkví v jeho specifické konstrukci. Díky ní totiž musíte zapojit mnohem více svalů. Cvičení je tak efektivnější – rychleji nabíráte svalovou hmotu a ztrácíte přebytečný tuk. 

Během posilování taky musíte neustále dávat pozor na rovnováhu, a tak zlepšujete koordinaci pohybů i stabilitu vlastního těla. Všestranně posilujete celé tělo, zvyšujete fyzickou kondici i vytrvalost.

Cviků prováděných speciálně s kettlebellem je celá řada. Můžete vyzkoušet různé druhy výpadů, švihů, přítahů nebo nadhozů. Prakticky jakýkoli cvik se dá tímto zázračným náčiním oživit – včetně obyčejných dřepů, jaké známe ze základní školy. Pokud jste úplný začátečník, zkuste nejprve právě tyto jednodušší cviky. 

Až vám cvičení s kettlebellem přejde víc do krve, můžete se vrhnout i na složitější sestavy. Inspirujte se na internetu nebo se poptejte trenéra v posilovně. Určitě získáte cenné rady, díky nimž bude cvičení s kettlebellem nejen účinné, ale i zábavné. Velký výběr činek od českého výrobce najdete na stránkách – Rulyt.cz.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *