Přípravy na zimu jsou v plném proudu – přezouváme kola na autě a tak dále. Také vás napadlo, zda nebudou potřeba vyměnit i stěrače. Kdy naposledy jste je měnili? A kdy je vlastně nejlepší čas pro jejich výměnu? Podle čeho je koupit? Vše je naprosto jednoduché – s ničím si nemusíte dělat starosti. Zde najdete pár rad, které vám mohou pomoci v ujasnění všech potřebných informací.
Kdy pořídit nové stěrače?
Obecně lze tvrdit, že při pravidelném používání auta, což je každodenně, byste stěrače měli měnit jednou za rok. Rozdíl nastává tehdy, pokud s autem vyjíždíte méně, a navíc jej garážujete. Stěrače na takovém autě vydrží o dost déle. Pokud se vrátíme k prvnímu autu, tedy k tomu, se kterým je každý den ježděno, zaměřte se na výměnu stěračů jednou za rok, a to na jaře.
Poznat staré stěrače je tedy jednoduché. Nejen, že špatně stírají a zanechávají mokré pruhy a kapky, ale také nepříjemně vržou, poskakují či skřípou. Jednoduše nesetřou okno tak, jak byste potřebovali. Jezdit se stěrači, které špatně stírají, se jistě nemusí vyplatit. Nikdo z nás nechce riskovat autonehodu a ohrozit tak nejen sebe a své blízké, ale i ostatní.
Jaké stěrače zvolit?
Mnoho kvalitních prodejen autodoplňků mají stěrače přiřazeny k modelu vozidla, k němuž sedí. Pokud nakupujete někde, kde tuto možnost nenabízí, je dobré, abyste se dívali na to, jakou délku vaše stěrače mají a dle toho vybrali. Ne nadarmo se říká: dvakrát měř, jednou řež. Tak si budete jisti, že nekoupíte krátké či příliš dlouhé stěrače.
A pokud přemýšlíte, zda pořídit celé stěrače či gumičky, nebo značkové, či neznačkové stěrače, doporučujeme koupit stěrače v kompletu, tedy gumičku a lištu. Po čase používání mohou uvolňovat malé kovové částečky, které dokáží nepříjemně poškrábat sklo. V druhém případě, kdy přemýšlíte, zda zvolit značkové či neznačkové, velký rozdíl mezi nimi nebude. Co by vás mělo zastavit, tak je nepřiměřeně nízká cena. Zvolit můžete jak flat stěrače, tak i tradiční ramínkové. Oba druhy mají své výhody i nevýhody.