Nízkosacharidová dieta, také označovaná jako proteinová dieta nebo keto dieta je oblíbenou redukční dietou napříč generacemi. Vyhledávají ji lidé, kteří hubnou z velké váhy a i ti, kteří potřebují shodit jen pár kilogramů. Oblíbená je ale i sportovců, kteří se potřebují rychle dostat do formy například před závody. Slibuje rychlé a trvalé výsledky, je ji však potřeba důsledně dodržovat. Některé potraviny jsou během této diety striktně zakázané, na jiné máte zase zelenou. Které potraviny byste během keto diety neměli vynechat?

Mléčné výrobky

Při nízkosacharidové dietě máte dost omezené spektrum potravin, které můžete jíst. V jídelníčku by vám ovšem neměly chybět mléčné výrobky. Ty navíc ani nemusíte omezovat na ty nízkotučné. Naopak, lednici vybavte plnotučnými tvarohy, bílými jogurt a klidně i tučnějšími sýry. K přípravě nejrůznějších jídel vám skvěle poslouží cottage, ricotta nebo mascarpone, ze kterých v kuchyni vykouzlíte chutné přílohy. Vynechávat nemusíte ani domácí majonézu nebo zakysanou smetanu. Vyhněte se produktům s označením low fat, tuky jsou v této dietě jedním z vašich nejlepších přátel.

Ořechy a semínka

Přestože je v počátečních fázích diety konzumace ořechů a semínek omezena, zařaďte je v povoleném množství do jídelníčku. Výživoví poradci české firmy KetoMix doporučují 30 gramů ořechů a semínek denně v první a v druhé fázi diety, ty dohromady obvykle trvají 6-10 týdnů. Pokud máte problémy s trávením ořechů, zkuste je vždy přes noc namočit do vody. Tím zajistíte výrazně lepší vstřebatelnost živin a ulehčíte trávení. Ořechy namáčejte ve slané vodě. Zaručujeme, že budete příjemně překvapeni, jak dobře po namáčení přes noc chutnají. Semínka ideálně zakomponujte do pomazánek nebo salátů.

Ryby, mořské plody a maso

Při low carb dietě je extrémně důležité mít dostatečný nebo i zvýšený příjem proteinů a zdravých tuků. Maso, ryby a obecně jakékoli mořské plody jsou tak základem vašeho nového jídelníčku. Ryby si dopřávejte ideálně dvakrát týdně, maso taktéž. Zároveň se nemusíte omezovat jen na libové maso, keto recepty počítají i s tučnějšími druhy masa.

Zelenina

Zelenina je při nízkosacharidové dietě velmi důležitá. Konzumovat ji můžete až půl kila denně. Pozor však, některé druhy jsou charakteristické pro vysoký podíl sacharidů. Vyhledávejte listovou zeleninu, okurku, cuketu, lilek, kapustu, brokolici, květák, zelí a další zelenou a bílou zeleninu. Naopak se vyhýbejte například rajčatům, kukuřici, bramborám, paprikám nebo hrášku.

Proteinové koktejly

Pokud vám dělá problém dosáhnout na denní příděl proteinu, doplňte svůj jídelníček o proteinové nápoje. Jsou rychlé a jednoduché na přípravu, a dokonce existují i ve veganské nebo bezlaktózové verzi. Ideální je je konzumovat ráno nebo dopoledne místo svačiny, případně v odpoledních hodinách před nebo po cvičení. Bez dostatečného příjmu proteinů hrozí, že přijdete o svalovou hmotu, a se ztrátou kil půjdou dolů i svaly.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *