Nejspíš si teď říkáte, proč ty nové a nové byty Praha pořád staví, když už je celá zastavěná. Máte pravdu, ale na druhou stranu do Prahy se stále stěhuje mnoho nových obyvatel. A i když také mnoho Pražanů prchá naopak z velkoměsta pryč do méně rušných městeček a vesnic v okolí, ten příliv nových lidí je větší nežli úbytek. Bytů je tak pořád nedostatek.

Velkým problémem jsou staré byty na starých sídlištích

Definici sídliště najdete zde. Sídliště z 80. let již dávno nesplňují požadavky moderních bytů, a to ani když zrenovujeme umakartová jádra, domy zateplíme a balkony zasklíme. Jednoduše jak design, tak použité materiály už neodpovídají dnešním trendům. A upřímně: Kdo by taky chtěl bydlet ve starém a nemoderním bytě? 

Značnou poptávku po nových bytech vykazují i cizinci žijící a pracující v Praze

Ano, to je další skupina, která naléhavě potřebuje nové byty. Cizinci ze zemí EU jsou jistě zvyklí na vyšší standard bydlení, než je u nás obvyklé. Právě pro ně je třeba postavit dostatek nových bytů, aby bylo z čeho vybírat. Je smutné, když cizinec v Praze nemůže sehnat odpovídající byt, protože pak ztrácíme kredit v očích zahraničních obyvatel vůbec.

Studenti vysokých škol 

Ti jsou naopak skupinou, která volí spíše byty k pronájmu, a to většinou pro více studentů najednou. Je to pro ně levnější a pohodlnější varianta než třeba nedostatkové místo na koleji. Studenti nemají tak vysoké nároky na ubytování, obvykle jim stačí menší starší byt, který je plně zařízený. Vzhledem k tomu, že se o nájemné dělí rovným dílem, dokáží např. 4 studenti zaplatit i nájem ve výši 12 000 Kč.

Singles 

Singles jsou dnes nejpočetnější skupinou ve věku 20–35 let, která v Praze hledá vlastní nový byt. Většinou hledají byt o velikosti 1+kk, 1+1, maximálně 2+kk. Je to jejich první byt, na který si našetřili, a obvykle ani nepočítají s tím, že by v něm bydleli, až budou žít v rodině. I proto vidíme zvláště u novostaveb trend stavět mnoho malých bytů a jen pár velkých, tzv. rodinných. Tento novodobý trend je patrný i v nabídce realitního portálu Eurobydlení, který nabízí byty všech velikostí. 

Mladé rodiny s dětmi 

Potřebují větší byty, nejčastěji 3+1 až 4+1, a také vyhledávají spíše novostavby, tam ale záleží hodně na jejich finanční situaci. Ceny bytů v porovnání s ostatními evropskými státy najdete v tomto článku. Rodiny navíc potřebují sídliště vybavené školkou, hřištěm, obchody a školou. I když mnohé rodiny dávají přednost bydlení v satelitech, městech či vesnicích v okolí Prahy, přesto stále dost mladých rodin zůstává v Praze a ty potřebují nové bydlení.

Senioři 

Sice patří mezi skupiny, kde se příliš neočekává, že budou shánět nové bydlení, ale pokud jsou soběstační a nepotřebují služby domova důchodců, obvykle jim již velký byt, ve kterém dříve žili spolu se svými potomky, nevyhovuje, a musejí se poohlédnout po menším. Ani pro seniory není podmínkou, že hledají jen staré byty, někteří si chtějí alespoň na „stará kolena“ užít něco lepšího, a tak se rozhodnou pro byt v novostavbě.

I z tohoto malého přehledu je jasné, že nové byty bude Praha potřebovat ještě dlouho. Odhadem alespoň dalších 50 let. Developeři se tak nemusejí obávat odlivu zakázek, spíše naopak. Bylo by však dobré stavět nové domy s rozmyslem a tak, aby nedevastovaly okolí a nenarušovaly bydlení starousedlíkům. 

Z demografických studií totiž vyplývá, že se sice rodí o něco méně dětí než v předchozích letech, ale zase se dožíváme v průměru vyššího věku, tzn. počet obyvatel neustále roste. A bytů je tak nedostatek. Zatímco v ostatních velkých městech v republice to není tak markantní, protože zažívají spíš odliv obyvatel, a to dvěma směry: na jedné straně do velkoměsta, tj. do Prahy, na straně druhé na venkov a do menších měst, kde chtějí mít klid. Do první skupiny patří především studenti a mladí lidé, do druhé skupiny pak mladé rodiny s dětmi nebo i někteří senioři.

A jaký názor máte na zastavování Prahy stále novými domy a byty vy? 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *