Zrak je jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů. Jeho ztráta je významným zásahem do života, která se velkou měrou podepíše hlavně na psychice. Proto bychom se o zrak měli dobře starat, pravidelně docházet k očnímu lékaři a konzumovat dostatek potravin bohatých na lutein a zeaxanthin. V opačném případě se vystavujeme riziku VPMD.

Co si pod zkratkou VPMD představit?

VPMD jsou počáteční písmena závažného zrakového onemocnění zvaného věkem podmíněná makulární degenerace. Touto chorobou jsou postiženy převážně ženy starší 50 let. Dochází při ní k postupné ztrátě centrálního vidění, neboť je poškozena makula, žlutá skvrna. Kvůli její poškozené funkčnosti se objevují centrální výpadky zorného pole. To je obzvláště nebezpečné, pokud potřebujeme řídit automobil.

Co vede ke vzniku tohoto onemocnění?

Jak už bylo řečeno, hlavní roli v případě VPMD hraje makula. Makula má na starosti vidění centrální včetně rozpoznávání detailů a veškeré ostatní části sítnice zajišťují periferní a noční vidění. Sítnice je vyživována kyslíkem a živinami, které jí dodávají cévnatka a Bruchova membrána. V počátku makulární degenerace je nejprve postižena právě Bruchova membrána, jež přestane sítnici a makulu zásobovat živinami. To vede ke snížení schopnosti centrálního vidění. A jelikož tato choroba není bolestivá, často první příznaky přehlédneme. Dají se totiž lehko zaměnit za běžné poruchy zraku. Zda se skutečně jedná o VPMD a jaký bude další postup léčby, vám sdělí oční lékař.

Šedý zákal při VPMD

Dalším závažným onemocněním, které postihuje oční čočku, je šedý zákal neboli katarakta. Vlivem stárnutí, cukrovky, úrazu či dlouhodobého užívání kortikosteroidů dochází k zakalení čočky. Výsledkem je pokles zrakové ostrosti na všechny vzdálenosti. Důležitým poznatkem je, že i v kombinaci s makulární degenerací je šedý zákal operovatelný.

Když máte převislá víčka

Odstranění přebytečných tkání horních víček se věnuje plastickým operacím horních nebo dolních očních víček. V prvé řadě působí převislá víčka esteticky nevzhledně, a za druhé významně omezují zrakové funkce v důsledku omezení zorného pole. Operace víček odstraňuje potíže související s přebytečnou kůží. Tou jsou slzení očí, pocity únavy a v závažnějších případech až bolesti hlavy.

Zbavte se brýlí

Při poruchách zraku na blízko a na dálku jsou ideálním řešením trifokální čočky. Ty vám zaručí ostré vidění na všechny vzdálenosti bez nutnosti měnit si brýle. Jejich aplikace se provádí pomocí operace čočky. Při tomto bezbolestném ambulantním zákroku je veden operační řez v rozsahu dvou milimetrů, proto není třeba ani žádných stehů. Výsledkem operace je perfektní ostrost vidění, čistý obraz a barevná paleta jako zamlada.

Pokud se rozhodujete mezi bifokálními a trifokálními čočkami, tak vězte, že trifokální čočky řeší i vynikající vidění u vzdálenosti na 70 cm. Operační zákrok pak v sobě ukrývá obrovský potenciál, jenž vám umožní přečíst i velmi malá písmena.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *