Také se vám koš na odpadky vždycky tak rychle naplní? Nám se po narození dítěte začal plnit opravdu horentně! A to jsem používala látkové plínky a ty hnusné chemické jednorázové ubrousky bych nikdy nepoužila. Jenže stačilo, že nejsem v práci, začalo se víc vařit a množství odpadků v naší domácnosti přibývalo a přibývalo. 

Nevím, jestli to bylo hormony nebo čím, ale jednoho dne jsem se už pěkně naštvala. Vážně tady nechci po sobě dětem zanechat tuny plastů na skládkách, pustila jsem se tedy do akce.

Chytrý koš do kuchyně

Zjistila jsem, že muž a dokonce i malé dítě (nebo spíš malé dítě a dokonce i muž) jsou schopni třídit odpad, když jim k tomu dáte návod. A tím návodem nemyslím psané instrukce, ale chytrý koš, který je třídit odpad prostě donutí. Dokonce musím říct, že minimálně dítě tahle hra „tref se do správného boxíku“ moc baví. Jestli pořád máte v kuchyni klasiku – jeden „kýbl s deklem“, o který zakopáváte a různě ho posouváte do rohu, zbystřete! To, že je třídění odpadů dostupné pro všechny, se dočtete tady.

Třídění je in

Dnešní koše se zabudovávají do kuchyňské linky. Trochu mi to přišlo zpočátku divné, dávat odpad tam, kam běžně ukládám věci čisté a voňavé, ale je to opravdu jen otázka zvyku. Přeci jen ho dáte do oddělené skříňky a nebudete si vedle odpadků dávat talíře, to je jasné. 

Tyto vnitřní schované koše se právě téměř vždy vyrábějí s různými přihrádkami a patry, tak abyste měli k dispozici oddělený prostor pro různé druhy odpadu. Samozřejmě záleží na tom, co kupujete nejvíc a co tedy chcete třídit. U nás byl jasnou volbou papír a plast, tomu v dnešní době neunikne asi nikdo, jsou to zkrátka základní obaly. K tomu máme samozřejmě směsný odpad. A dvě malinké přihrádky – do jedné sbírám plastová víčka pro místní organizaci, která se stará o děti s postižením (i když o efektivitě tohoto sběru trošku pochybuji). A do druhé dáváme kov – třeba plechovky nebo víčka. Naopak speciální nádoba na sklo by nám jen zbytečně zabírala místo, kupujeme hlavně to vratné (ehm, pivo).

Nevzhledné boxy

Hlavně se nenechte zmást většinou né úplně pěkným vzhledem. Na tento koš se přeci nebude nikdo koukat! Tím nejdůležitějším při jeho výběru je praktičnost. Musí vám dobře padnout do skříňky, pohodlně se otevírat, dobře těsnit (kvůli případnému zápachu) a mít vyhovující počet a velikost jednotlivých přihrádek tak, aby odpovídaly množství a druhům odpadků, které vaše rodina produkuje. 

V koupelně zavládlo zero waste

Nejvíc ze všeho mě ale uchvátila myšlenka zero waste (více o něm píší třeba tu)– tedy snaha hlavně předcházet vzniku odpadu a tvořit ho, co nejméně. V kuchyni se mi to bohužel nedaří ani trošku, to bychom snad museli přestat jíst. Zato na svoji koupelnu jsem opravdu pyšná. Koš v ní jsem doufám definitivně zrušila. Není tam už víc než půl roku, tak snad nám to tak vydrží. Pokud si ale přece jen potřebujete nějaký pořídit, můžete mrknout na https://anill.cz/

Kdo šetří, má za tři!

Pokud na životní prostředí kašlete (ale fuj), snad vás přesvědčí alespoň fakt, že zrušením koše v koupelně můžete pěkně ušetřit. Věřte, že vše, co do něj denně házíte, má dostupnou variantu. Jednorázové odličovací tampony jsem tak vyměnila za pravou mořskou houbičku a pratelné látkové tamponky od šikovných holek z Fleru. Místo tekutého mýdla používáme tuhé, kupované bez obalu. Dámská hygiena má perfektní řešení v podobě menstruačního kalíšku. A těch věcí, které můžete nahradit, je ještě daleko víc! Stačí jen chvilka hledání na internetu. U všech těchto potřeb vás sice čeká větší investice na začátku, během pár měsíců se ale vaše náklady vrátí a pak už jen šetříte – přírodu i svou peněženku!

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *