Každý z nás se čas od času cítí úplně vysátý. Máte problém ráno vstát? Cítíte se během dne pomalí? Nebo máte pocit, že po večeři nemůžete udržet oči otevřené? Nejste v tom sami. Občasná únava je normální. Které triky vám pomohou si i v té nejnáročnější situaci alespoň trochu ulevit?

 

  • Rozhýbejte se

 

Možná to zní paradoxně, ale jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, když se cítíte unavení, je vstát a hýbat se. Mírné cvičení posiluje krevní oběh a pomáhá dodávat kyslík a živiny do buněk. Uvolňují se při něm také endorfiny, které zlepšují náladu. Nemusíte chodit běhat ani do posilovny. Stačí krátká procházka kolem bloku. Jen se vyhněte namáhavé činnosti, která vás může ještě více unavit. Zimní únavu může způsobit i nedostatek vitamínu D. Najděte si způsob, jakým vitamín D doplníte

 

  • Pijte hodně vody

 

Dehydratace je jednou z nejčastějších příčin únavy. I když jste jen trochu dehydratovaní, můžete se cítit unavení a mít závratě. Můžete mít také problémy se soustředěním. Pravidelné pití vody během dne může pomoci zabránit dehydrataci a únavě.

 

  • Omezte alkohol nebo se mu vyhněte

 

Sklenka vína nebo piva vám sice pomůže uvolnit se, ale příliš mnoho alkoholu může ve skutečnosti způsobit, že se budete cítit ještě více unavení. To proto, že alkohol je diuretikum, což znamená, že podporuje ztrátu tekutin v těle. Když pijete alkohol, můžete se uprostřed noci probudit s pocitem žízně. To může narušit váš spánek a způsobit, že se během dne budete cítit vyčerpaní.

 

  • Jezte zdravé potraviny

 

Vyvážená strava je pro udržení hladiny energie zásadní. Potraviny s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů, jako např. bílé pečivo a sladkosti mohou způsobit rychlý příliv energie, po kterém následuje pád. Abyste tomu předešli, vybírejte si komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina. Tyto potraviny se rozkládají pomaleji, takže vám pomohou udržet si stabilnější hladinu energie po celý den. Jako podporu svého energetického metabolismu můžete využít i doplňky stravy, například s obsahem ašvagandy anebo guarany. Ty nakopnou vaši imunitu a postarají se o dostatek energie i v průběhu náročného dne.

 

  • Dopřejte si dostatek spánku

 

Nedostatek spánku je jednou z příčin únavy. Když máte nedostatek spánku, vaše tělo špatně funguje. Můžete mít potíže se soustředěním, rozhodováním a zapamatováním. Můžete také častěji onemocnět. Většina dospělých potřebuje 7-8 hodin spánku denně. Pokud nemáte dostatek spánku, snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *