Trápí vás poruchy spánku, akné, poruchy paměti, zažívací obtíže či neustálá únava? Na vině může být i nevyrovnaná hladina hormonů!

Hormony jsou chemické látky uvolňované do oběhového systému speciálními žlázami a tkáněmi, které působí na jiné tkáně či orgány kdekoli v organismu. Zde pak v podstatě plní funkci jakéhosi chemického posla. Hormony tak řídí četné funkce organismu včetně metabolismu buněk, růstu a sexuálního vývoje. Také ovšem pomáhají organismu vyrovnat se se stresem a řadou onemocnění.

Menopauza a andropauza

S hormonální nerovnováhou se nejčastěji potýkají ženy v menopauze, kdy dochází k častým změnám v hladině ženských hormonů. „Rozházené“ hormony však mohou pěkně potrápit i muže, které zase může sužovat nedostatek či nadbytek progesteronu. V tomto případě se jedná o jakousi obdobu ženské menopauzy zvanou andropauza.

Hormonální antikoncepce a těhotenství

Dalším obdobím, kdy dochází ke změně hormonální hladiny, je těhotenství. Hladinu hormonů však mohou změnit i některá onemocnění v čele s onemocněním štítné žlázy a cukrovkou. Problematické v tomto smyslu ovšem může být i užívání hormonální antikoncepce stejně jako nedostatek spánku, stres, nedostatečný pohyb a nevhodný jídelníček.

Jak si pomoci?

Vyrovnat hladinu hormonů v krvi mohou například vhodně zvolené vitamíny (především B, C a D) a minerály (hořčík a zinek). Doporučit lze například přípravek Karnitin + Chrom, který se významně účastní přímo regulace hormonální aktivity. K tomu podporuje zachování normálního metabolismu makronutrientů, příznivě ovlivňuje metabolismus bílkovin stejně jako funkci nervového a imunitního systému. Přípravek z portfolia renomované společnosti Naturvita, která je předním výrobcem přípravků pro zdraví a krásu, seženete například v internetové lékárně gigalekarna.cz.

Bylinky a substituční terapie

Účinné se však ukazují i některé bylinky, především červený jetel, jetel luční, andělika čínská, šalvěj lékařská a chmel otáčivý. Pokud přírodní produkty nezaberou, doporučujeme obrátit se na lékaře, který vám naordinuje vhodnou substituční terapii.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *