Naše babičky plést musely, protože nabídka oblečení, které se dalo koupit, byla malá. My už si módní kousky sami vyrábět dávno nemusíme. Přesto se šití a pletení opět vrací do módy. Je hezké, když jste schopní vytvořit si originální halenku, sukni, svetr nebo třeba jen obyčejnou šálu.
Pletení má jednu obrovskou výhodu – je nenáročné na prostor i finance. Základní pomůcky na pletení jsou opravdu levné, začátečnicím, které se chtějí naučit základní princip, postačí jehlice a nějaká levnější vlna. Dobré je začít se šálou, ta je jednoduchá. Pak zkuste přejít třeba na svetry. Ostatně, kdy naposledy se vám podařilo sehnat svetřík se správnou délkou, vhodně širokými rukávy, v barvě dle vašeho gusta? Teď si ho budete moct vyrobit!
Možnosti pletení jsou nekonečné
Šála, teplé ponožky a svetr. Jestliže jste si představili pouze tohle, překvapí vás, co všechno se dá uplést. Můžete vyrobit, co se vám zachce, od oblečení na panenky pro vaši dceru až po hezké šaty.
Také nabídka materiálů je bohatá. Existují nejrůznější příze, můžete si koupit klasickou vlnu, merino vlny na pletení, kašmír, bambus, alpaku, hedvábí a tak dále. V začátcích je vhodné používat levnější materiály, ať vás nemusí tolik mrzet, když něco zkazíte. Na druhou stranu, pokud budete plést a něco pokazíte, upletený výrobek se dá zase rozpárat a vlnu můžete použít znovu.
Na internetu jsou tisíce návodů
Základy se naučíte za jedno odpoledne a pak už budete jen pilovat své dovednosti. Na internetu najdete spoustu návodů, třeba i videonávodů, na nejrůznější typy oblečení a doplňků. Doplňte svůj anglický slovníček o výrazy týkající se pletení a hned budete mít obrovské možnosti, co se týče online inspirace.
Mimochodem, než začnete hledat návody, měli byste vědět, že existují dva druhy pletení: anglický a kontinentální. U nás se používá ten kontinentální, přízi máte namotanou na ukazováčku levé ruky, pravou rukou ji nabíráte na jehlici. Kdybyste tedy viděli něco jiného (příze na pravé ruce), jde o anglický styl.