1. Vlasová pokožka je základ
Základem zdravých vlasů je vlasová pokožka, která právě v zimě nejvíce trpí. Výskyt lupů, zarudlá pokožka s pocitem svědění a nadměrné vypadávání vlasů jsou typickým projevem jejího podráždění. Pokud tímto problémem trpíte, vyplatí se vybírat z vlasových přípravků pro citlivou pokožku. Další důležitou péčí je masáž hlavy.
Možná je to pro vás nová informace, ale taková masáž pokožku prokrvuje a tím stimuluje růst vlasů. Použít k ní můžete vlasové tonikum, např. rozmarýnové, nebo různé esenciální oleje a kartáč z přírodních štětin, třeba kančích. Ten seženete v klasické drogerii, je sice dražší, ale jeho koupě se vyplatí. Zvolit můžete také speciální kartáče přímo k masáži určené, ty se většinou používají na sucho a pohodlněji. Masáž provádějte večer, poslouží vám totiž zároveň jako relaxace, a vy se tak příjemně naladíte ke spánku.
2. Zastřihněte konečky
Prvním krokem pro udržení zdravé hřívy je pravidelné zastřihávání konečků. Není důvod lpět na roztřepených a nevzhledně vyhlížejících konečcích ani v případě, kdy toužíte po vlasech dlouhých až na zem. I malé zastřižení se projeví na jejich celkovém vzhledu. Pravidelným zastřiháváním navíc vlasy posílíte a v konečném důsledku budou růst rychleji, než kdybyste je nechali, jak se říká, žít vlastním životem. Roztřepení se totiž už nikdy úplně nezacelí.
Důležitá je proto i prevence proti roztřepení, a to ve formě olejíčků, které se do konečků vetřou a neoplachují. Vlasy tedy před zimou o něco zkraťte. Je to i z důvodu, že zastřižené konečky lépe vstřebají výživové látky z pečujících přípravků. Proto předtím, než začnete pečující výživový maraton, zaběhněte ke kadeřnici.
3. Vyzbrojte se olejem, maskou a vitamíny
Základem udržení zdravých vlasů v kritickém zimním období je i jejich výživa zevnitř. Nejlépe tak uděláte úpravou jídelníčku, jehož skladba by měla obsahovat pestrou a vyváženou stravu bohatou na správné živiny a vitamíny. Aby vlasy byly krásné a silné, je potřeba jim dopřát hlavně dostatek zinku, hořčíku, selenu, vápníku a vitaminy A a B. Nedaří-li se vám dodat je tělu v potřebném množství stravou, sáhněte po doplňcích, které seženete v lékárně, např. kapsle Hair Clinic, ke kterým získáte i masážní kartáč.
Zvenku pak vlasům dopřejte silnější výživnou péči určenou pro suché vlasy. To znamená různé regenerační a hydratační oleje, kondicionéry, masky a zábaly. Nebojte se ani domácích masek a zábalů. Zkuste třeba zábal z rozmačkaného banánu, žloutku a pěti lžic olivového oleje. Smíchanou hmotu aplikujte na vlasy, přikryjte potravinovou fólií a zabalte do ručníku. Po půl hodině důkladně umyjte. Výborným pomocníkem bude i panenský kokosový olej, který necháte na vlasech působit, nebo jen vetřete do suchých konečků. Masku či zábal si dělejte jednou týdně.
4. Myjte vlasy častěji
Pozorujete-li, že se vám v zimě vlasy rychleji mastí, nedělejte si s tím hlavu, je to zcela normální. Děje se tak z důvodu nošení čepic a časté změny teplot. Mimo to bývají vlasy po sundání pokrývky hlavy zplihlé a přetahování huňatých pletených svetrů má za následek jejich elektrizování. Vlasy si myjte častěji dle potřeby, klidně každý den. Běžný šampón vyměňte za variantu bez silikonů, která vlasy zbytečně nezatíží, takže budou lépe přístupné výživným látkám z pečujících přípravků. Myjte je vždy dvakrát po sobě a důkladně šampón opláchněte. Na mytí používejte spíše vlažnou vodu, která je k vlasům šetrná, a šampon nanášejte od kořínků až ke konečkům. Vlasy poté ručníkem nedrhněte, tření totiž narušuje jejich strukturu. Ručník jen zlehka namotejte na hlavu, aby se do něj voda vsákla. Jste-li zvyklá používat fén, kulmu či žehličku, nezapomeňte nejprve nanést ochranný přípravek.