Za pigmentové skvrny vyskytující se na naší pokožce může celá řada vlivů. UV záření bude tím prvním, co nás nejspíš ihned napadne, ale sluníčko rozhodně není jediným faktorem, který způsobuje vznik pigmentových skvrn. Svoji nepopiratelnou roli hraje také genetika, hormonální výkyvy, například v průběhu těhotenství, menopauzy, nebo užívání hormonů a hormonální antikoncepce.

Pigmentové skvrny mají různou velikost, tvar a intenzitu zabarvení, které způsobují buňky, zvané melanocyty. Pigmentovými skvrnami bývá nejvíce postižena pokožka, která není krytá proti slunečnímu záření. Obvykle se jedná o pleť obličeje, dekolt, hřbety rukou, nárty nohou a podobně. Na vyjmenovaných místech navíc dochází po čtyřicítce i k častému výskytu takzvaných stařeckých skvrn.

Jak na pigmentové skvrny

„Nejjednodušší je prevence“ říká dermatoložka MUDr. Květa Gazdíková spolupracující se společností Nuspring a kosmetikou MINUS 417. „Svým klientům proto doporučuji pravidelnou preventivní ochranu během celého roku v podobě denního používání přípravků obsahujícího ochranný UV faktor. Doporučuji kupovat běžný denní pleťový krém, nebo tělové mléko s SPF 15 a více, které ochrání všechny nekryté části těla. A pokud už se nějaká skvrna přece jen objeví, je vhodné ji začít okamžitě řešit. Čím dříve začnete, tím lepší výsledek můžete očekávat.“

Slova MUDr. Gazdíkové potvrzuje i Ivana Čatajská, specialistka na přírodní kosmetiku ze společnosti Nuspring, která ze své dlouholeté praxe ví, že pigmentové skvrny obvykle nejsou krátkodobou záležitostí. Jakmile se objeví, přetrvávají řadu měsíců nebo i let. Některé skvrnky sice po čase samy odezní a vytratí se, ale nemá smysl na to spoléhat. Naopak. Čím dříve začneme tento problém řešit, tím snáze se ho zbavíme, protože pigment tak obvykle bývá i světlejší, méně hluboko usazený v pokožce a tudíž i snáze odstranitelný. „Především světlejší pigmentové skvrny lze velmi dobře odstranit pomocí různých kosmetických přípravků k tomu určených. Tmavší a starší skvrny je potřeba raději nechat vyšetřit odborníkem a zároveň s ním konzultovat i způsob, jak se jich nejlépe zbavit.“ Říká Ivana Čatajská.

Pozor! Nikdy nesmíte zaměňovat pigmentové skvrny za znaménka, varuje MUDr. Gazdíková a zároveň radí, aby pacientky pečlivě sledovaly souvislost mezi užíváním hormonů a vznikem pigmentových skvrn. V případě, že něco takového zpozorují, je vhodné se poradit s lékařem a co nejdříve změnit hormonální přípravek. Rozhodně je lepší včas navštívit odborníka, máte zároveň i jistotu, že nezanedbáte případné odhalení melanomu.

Pravidelná péče

„Všem, kdo se rozhodnou řešit problematiku pigmentových skvrn za pomocí kosmetických přípravků, doporučuji začít nejprve koncentrovanějším přípravkem, jako je například bělící maska na pigmentové skvrny. Díky ní totiž ihned poznáte rozdíl. Rozhodně však nečekejte zázrak v podobě okamžitého vymizení letitých tmavých fleků. Kosmetika je na rozdíl od laseru nebo jiných invazivnějších metod k vaší pokožce šetrnější, připravte se tedy na to, že ji pro očekávaný výsledek budete muset používat dlouhodobě a opakovaně. Velmi dobře se v praxi osvědčily přípravky s obsahem kyseliny z kojic v kombinaci s výtažky minerálů z Mrtvého moře“, říká Ivana Čatajská a dodává, že pro lepší výsledek je vždy ideální používat ucelenou kosmetickou řadu v podobě speciálního mýdla, bělícího krému, masky, případně séra a dalších přípravků.

Praxe ukazuje, že zákaznice používající přípravky MINUS 417 dlouhodobě se i při letošním horkém a nadmíru slunečném počasí potýkaly s výrazně menším počtem pigmentových skvrn od sluníčka. Kyselina z kojic obsažená v přípravcích této kosmetiky – tedy v Bělícím čistícím mýdle MINUS 417, Bělícím a zpevňujícím krému na ruce MINUS 417 a v Bělící masce pro krásnou pleť MINUS 417 společně s hydratačním krémem s UV faktorem se postaraly o to, že nové pigmentové skvrny se uživatelkám buď vůbec neobjevily, nebo jen ve velmi omezeném množství i pigmentu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *